Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne - czym się różnią, które wybrać? - GM STARBUD

Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne – czym się różnią, które wybrać?

15 grudnia, 2020

Panele fotowoltaiczne i panele słoneczne to dwa różne systemy dające możliwość uzyskania a następnie przetworzenia energii słonecznej. Znacznie różnią się rodzajem poboru energii a także budową i działaniem, ale zdarza się, że ze sobą mylone. Gdzie tkwi najważniejsza różnica? Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną ze słońca a panele słoneczne zmieniają energię czerpaną z promieniowania słonecznego w energię cieplną.

Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne – przeznaczenie

Obydwa systemy różnią się rodzajem energii pozyskiwanej podczas ich pracy. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej na energię elektryczną, która może być wykorzystywana do różnych celów. Gdzie można ją zastosować? Chociażby do oświetlenia domów, ale również może być z powodzeniem wykorzystywana do zasilenia wielu urządzeń elektrycznych a także elektronicznych.

Jak to wygląda w przypadku paneli słonecznych nazywanych też kolektorami? Otóż panele zamieniają energię słoneczną na energię cieplną. Gdzie można ją wykorzystać? Energia cieplna służy do podgrzewania wody w budynkach a także w basenach, jej zadaniem jest również wspieranie pracy centralnego ogrzewania.

Różnice w zasadzie działania – panele słoneczne

Różnice wynikają z budowy tych systemów a także rodzaju otrzymywanej energii. W przypadku paneli słonecznych to powierzchnia absorbera odpowiada za przejmowanie promieniowania słonecznego i przetwarzanie jej na ciepło. Nośnik ciepła jest nagrzewany i przenoszony do zbiornika akumulacyjnego, w którym znajduje się woda, gdy odda ciepło wraca z powrotem do kolektora. 

Warto wiedzieć, że działanie paneli słonecznych jest związane z kierunkiem ich ustawienia. Dlaczego? Otóż system jest najbardziej produktywny, gdy jest skierowany na południe i działa jedynie w sytuacji, gdy świeci słońce, co powoduje, że uzyskuje dużą stratę ciepła w zimniejsze dni. Mając na uwadze, że w Polsce największe nasłonecznienie występuje w miesiącach od kwietnia do początku października działanie paneli słonecznych jest najbardziej efektywne w tym okresie. Natomiast w okresie zimowym mają niewielki udział w konwencjonalnych źródłach ogrzewania.

fotowoltaika

Różnice w zasadzie działania – panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne w swoim działaniu korzystają z powstającej siły elektromotorycznej w ciele stałym w wyniku promieniowania słonecznego. Co to oznacza? Ogniwa fotowoltaiczne, które są obecne w panelach produkują prąd stały w wyniku promieniowania słonecznego. Po przetworzeniu energii elektrycznej w falowniku (lub inwerterze) otrzymana energia zasila domowe odbiorniki prądu przemiennego. Obecnie dostępne są różne typy paneli fotowoltaicznych, których sprawność jest różna.

Panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu, uzyskując odpowiednie właściwości fizyczne, które pozwalają im na zamianę padających promieni słonecznych w energię elektryczną.Tak powstaje darmowy prąd do wykorzystania na potrzeby prywatne lub na przykład usługowe. Do prawidłowego działania fotowoltaiki na zewnątrz musi być jasno. Ważne! Panele fotowoltaiczne pracują także w czasie zimy. Dzieje się tak, ponieważ do działania systemu nie potrzeba silnego promieniowania słonecznego i mimo, że zimą prądu ze słońca jest uzyskiwane mniej to fotowoltaika funkcjonuje nadal. Od czego zależy ilość uzyskanego prądu? Przede wszystkim od mocy instalacji, mocy promieniowania słonecznego oraz kąta nachylenia paneli.

Co łączy panele fotowoltaiczne i panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne i panele słoneczne mogą być montowane na dachu lub na oddzielnych konstrukcjach. Wizualnie są podobnie, dlatego też są często mylone. Co jeszcze łączy obydwa systemy? Zarówno panele fotowoltaiczne i słoneczne wykorzystują energię słoneczną.Trzeba jednak pamiętać, że nie są to rozwiązania konkurencyjne, mogą się skutecznie uzupełniać.

Jak wybrać odpowiedni system – panele fotowoltaiczne czy panele słoneczne?

Obydwa rozwiązania należą do energooszczędnych, jednak trzeba rozważyć ich opłacalność pod kątem ich wykorzystania. Właściciele budynków, którzy potrzebują paneli tylko do ogrzania wody do wykorzystania na potrzeby domowe mogą wybrać panele słoneczne. Pamiętając, że prawidłowo zaprojektowana a także zainstalowana instalacja w okresie letnim zapewnia całkowite zapotrzebowanie na ciepłą wodę, ale już na wiosnę i jesień tylko częściowo. Posiadając kotły na paliwo stałe warto włączyć panele słoneczne do instalacji grzewczej. Będzie to posunięcie ekologiczne i ekonomiczne. Panele słoneczne wytwarzają energię cieplną, której nadwyżek nie uda się sprzedać do sieci ciepłowniczej.

Prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane panele fotowoltaiczne pokryją zapotrzebowanie na prąd na cały rok, bez względu na porę roku. Ponadto niewykorzystana energia elektryczna jest magazynowana w zakładzie energetycznym. Co się z tym wiąże? Powoduje, to, że nadwyżki, które udało się uzyskać w ciągu dnia a także latem uda się wykorzystać, odbierając około 80% energii. Jest to korzystne na przykład zimą, gdy dni są krótsze i szybko robi się ciemno przez do ziemi dociera mniej promieni słonecznych. Trzeba również wziąć pod uwagę, że fotowoltaikę charakteryzuje długa żywotność i produktywność (nawet po 30 latach). Podsumowując, trzeba jasno stwierdzić, że fotowoltaika należy do rozwiązań bardziej uniwersalnych a więc bardziej opłacalnych. 

Może zainteresuje Cie?

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Pompy ciepła wykazują bardzo wysoką efektywność energetyczną. Wielu z nas jednak boi się zastosowania takiego...