Jaką centralę wentylacyjną wybrać? - GM STARBUD

Jaką centralę wentylacyjną wybrać?

9 listopada, 2020

Chcąc postawić na budynki energooszczędne, większość z nas decyduje się na zastosowanie w nich wentylacji mechanicznej. To właśnie ona jest w stanie zagwarantować nam odpowiedni mikroklimat, komfort przebywania w takim miejscu, spokojny, długi czas, powietrze pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń, a do tego i oszczędność na ogrzewaniu i troskę o nasze środowisko. Jednym z elementów takiej wentylacji jest centrala wentylacyjna. W tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na parametry, jakimi należy kierować się przy jej wyborze i na ważne kwestie, które pozwolą nam w pełni wykorzystać jej potencjał w naszej przestrzeni. 

Centrala wentylacyjna – serce instalacji

Głównym elementem, który tak naprawdę odgrywa najważniejszą rolę w całej instalacji związanej z mechaniczną wentylacją jest właśnie wspomniana powyżej centrala wentylacyjna. Głównym jej zadaniem jest wymiana, jak również i obróbka powietrza wentylacyjnego. Każda wykonuje szereg innych przy tym też funkcji, w zależności od tego, jaki model uda nam się wybrać. Może ona filtrować powietrze, może je podgrzewać do temperatury pokojowej, a także chłodzić w upalne dni czy nawet osuszać. Podstawowym wyposażeniem w centralach wentylacyjnych są między innymi wentylatory, filtry powietrza, jak również i nagrzewnice powietrza. 

Kluczowym elementem przy wyborze takiej wentylacji jest przede wszystkim określenie wydajności systemu wentylacji.Cóż to oznacza tak naprawdę? Jest to określenie objętości powietrza nawiewanego i wywiewanego, które to będzie przez taką centralę przepływać w ciągu godziny. Skąd takie informacje posiąść? Są one podane między innymi w projekcie wentylacji mechanicznej. Jeśli takiego nie posiadamy, warto go zlecić odpowiedniej osobie z branży sanitarnej, bo tylko poprzez określenie wydajności i dopasowanie do tego odpowiedniej centrali, jesteśmy w stanie zaoszczędzić i uzyskać skuteczną pracę całej wentylacji. 

klimatyzacja

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze centrali wentylacyjnej?

Jednym z kluczowych elementów, na jakich należy się skupić jest miejsce i sposób montażu. Wiadomo bowiem, że potrzebujemy tutaj odpowiedniej przestrzeni, by taka centrala mogła się tam znaleźć. W zależności więc od tego miejsca, wybrać możemy centrale podwieszane, stojące lub ścienne. Czym się one między sobą różnią? Które okażą się być najbardziej trafione? Pierwsza ma niewielką wydajność, maksymalnie do 200 m3/h. Jej dużą zaletą jest to, że znajduje się w górze, co nie zabiera nam naszej przestrzeni. Całość można ukryć pod sufitem, a przewody rozprowadzić pod stropem. Druga i trzecia opcja jest zdecydowanie bardziej wydajna, ale jest ona jednocześnie cięższa, przez co występuje w wersji stojącej lub ściennej. Wiedząc, jaką wydajność musimy uzyskać, aby otrzymać zamierzony efekt, a do tego ile mamy na taką centralę miejsca, wybrać można do tego odpowiedni produkt.

Kolejnym elementem centrali wentylacyjnej jest wymiennik ciepła. Jego zadaniem jest odzysk energii cieplnej z powietrza, które jest wywiewane i następnie ogrzewane. Najczęściej występującymi są wymienniki krzyżowe. Jak działają? Powietrze, które trafia z zewnątrz i powietrze wywiewane z pomieszczenia płyną w przeciwnych kierunkach między płytami, w owych wymiennikach krzyżowych. Innymi są wymienniki przeciwprądowe, gdzie strumienie płyną równolegle w przeciwnych kierunkach i sprawność odzysku w nich wynosi nawet do 90%. Można wybrać także wymienniki obrotowe, wewnątrz których obraca się wirnik z masą akumulującą ciepło. Tutaj mamy i wysoki odzysk ciepła i odzysk wilgoci. Dzięki temu, że nawiewane powietrze jest dodatkowo również i nawilżane, poprawia się znacząco mikroklimat, co jest szczególnie ważne zimą. 

Następnym parametrem są nagrzewnice. Jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, w rekuperatorze wilgoć zamarza, tym samym blokując przepływ powietrza. W ten sposób w okresie zimowym takie rozwiązanie zupełnie by się nie sprawdziło. Aby więc zapewnić skuteczność pracy tej wentylacji, w centrali wentylacyjnej znaleźć musi się także nagrzewnica powietrza. Można tutaj wybrać nagrzewnice elektryczne, które są najczęściej dostępnymi, wodne, jak również i glikolowe. 

I oczywiście niezbędne są także filtry powietrza. Tutaj mamy filtry wstępne, które montowane są na kanale czerpnym przed wymiennikiem, jak również i na kanale wyrzutnym za wymiennikiem. Do tego istotne znaczenie mają dalej filtry dokładne, które usuwają wszelkie zanieczyszczenia z zewnątrz i pozwalają nam oddychać świeżym, zdrowym powietrzem. 

Zakup odpowiednio dopasowanego dla nas produktu

W każdym przypadku niezwykle istotnym elementem jest bez wątpienia wybór odpowiednio dopasowanej centrali wentylacyjnej, która będzie spełniać swoje zadania w konkretnym miejscu. Zupełnie inne rozwiązanie potrzebne będzie dla małego domku, a zupełnie inne dla dużego domu. Zawsze należy brać pod uwagę indywidualne kwestie, tak, aby móc otrzymać to, co najlepsze i najbardziej wydajne właśnie dla nas. 

Może zainteresuje Cie?

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Pompy ciepła wykazują bardzo wysoką efektywność energetyczną. Wielu z nas jednak boi się zastosowania takiego...