Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu? - GM STARBUD

Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu?

17 czerwca, 2021

Dzięki ludzkiej wyobraźni dom można dziś wykonać w dowolnym projekcie, różniącym się od siebie układem i rozkładem przestrzeni. Wentylacja w domu może nie zawsze odpowiadać obszarowi i w tym przypadku nie jest w stanie schłodzić pomieszczenia w letnie upały. Z tego powodu warto w domu zamontować klimatyzację. Dostępne są różne systemy klimatyzacji, warto rozważyć różne rozwiązania technologiczne.

Jaki rodzaj klimatyzacji będzie optymalny dla domu?

W pomieszczeniu można zastosować pewną liczbę klimatyzatorów lub systemów typu split, które nie tylko regulują temperaturę, ale są również w stanie stworzyć korzystny mikroklimat. Obecnie istnieje wiele domowych systemów klimatyzacji. Można do tego użyć konwencjonalnych klimatyzatorów i nowoczesnych systemów typu split. Systemy dzielone pozwalają na zasysanie mas powietrza z zewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu jest w nim stale świeże powietrze. Mają niski poziom hałasu.

Klimatyzatory monoblokowe

Taki system klimatyzacji w domu jest obecnie uważany za dość powszechny. Jednostka tego typu ma plastikowo-metalową obudowę. Zawiera również niezbędną automatyzację. Uchwyty są widoczne na przednim panelu monobloku, który zawiera również skraplacz i parownik. Klimatyzatory okienne – monobloki montuje się w oknach lub drzwiach.Tworzą sztuczną wentylację powietrza w pomieszczeniu. Zalety monobloków okiennych: przystępna cena, niskie zużycie energii, łatwość montażu. Są też wady. Główną z nich będzie to, że większość okna w pokoju jest zajęta właśnie przez taki klimatyzator, tworzy się niezbyt atrakcyjna estetyka zewnętrzna. Zmienia się poziom oświetlenia i nie ma możliwości użycia rolet. Praca tego typu klimatyzatora powoduje wysoki poziom hałasu w pomieszczeniu. 

Klimatyzatory mobilne monobloki

Monobloki mobilne montuje się równie łatwo, jak monobloki okienne. W trakcie montażu karbowany wąż odprowadzający powietrze znajduje się na zewnątrz budynku lub w szybie wentylacyjnym.Takie klimatyzatory w domu nie tylko nie ustępują konstrukcjom okiennym, ale są znacznie doskonalsze i bardziej praktyczne. Wszystkie urządzenia wyposażone są w specjalne programowalne timery. Za pomocą pilota zdalnego sterowania z klimatyzatora można sterować jego funkcjami. Producenci coraz bardziej troszczą się o zdrowie klientów i starają się wdrożyć specjalne filtry w każdym mobilnym monobloku. Są w stanie oczyścić powietrze z kurzu i nasycić masy powietrza jonami, co ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Definicja mobilne oznacza, że urządzenie można dowolnie montować i demontować. Jeśli pozwala na to wąż wylotowy powietrza, można go przenieść do innego pomieszczenia w domu. Konstrukcja mobilnego monobloku ma znaczną wadę, posiada pojemnik na kondensat, który należy regularnie opróżniać.

Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu?

Klimatyzatory split i multisplit

Zastosowanie systemu multi-split lub split jest rozsądne, jeśli nie chce się zepsuć wyglądu elewacji swojego domu. System split (składa się z 2 oddzielnych części) jest przeznaczony tylko do jednego pomieszczenia. Część wewnętrzna jest połączona z zewnętrzną z użyciem 2 przewodów zawierających czynnik chłodniczy. Jednostka zewnętrzna nowoczesnego systemu multi-split jest wyposażona w wysokowydajną sprężarkę, automatyczny system sterowania i mocny wymiennik ciepła. Podstawową różnicą w porównaniu do systemu split jest to, że jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych (od 5 do 9) czyli zapewnia chłodzenie kilku pomieszczeń na raz. Główną cechą i między innymi zaletą takiej klimatyzacji jest możliwość podłączenia do jednostki zewnętrznej różnych typów jednostek wewnętrznych: ścienne, kanałowe, kasetonowe oraz konsole.Ta funkcja jest bardzo przydatna, gdy pomieszczenia w domu mają różne projekty i cechy konstrukcyjne.

Zalety instalacji systemu multi-split w budynku mieszkalnym to wygoda obsługi i konserwacji klimatyzatorów, ich czyszczenie. Do zalet można zaliczyć również komfortowe sterowanie trybami chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń, zachowanie stylu i wyglądu elewacji budynku. Przy montażu klimatyzatorów kanałowych w domu należy pamiętać, że do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych do pomieszczeń oraz montażu kratek konieczne jest przeznaczenie miejsca na sufit podwieszany. W tym przypadku widoczne są tylko kratki rozprowadzania powietrza. Istnieją również opcje chłodzenia powietrzem w domu z jednym wydajnym klimatyzatorem kanałowym (na przykład jedna jednostka na piętro) lub instalowanie oddzielnych jednostek wewnętrznych dla każdego pomieszczenia osobno, (jeśli pozwala na to miejsce).

Montaż systemów klimatyzacji

Po wybraniu systemu klimatyzacji w domu należy przejść do kolejnych kroków, czyli instalacji. Nasza firma zajmuje się instalacją różnych systemów klimatyzacji i konfiguruje działanie tych systemów. Aby system klimatyzacji działał sprawnie, należy wszystkie czynności wykonać poprawnie, zapobiegnie to zagięciom w rurach, przez które dostarczany jest freon. Jeśli użytkownik nie zastosuje się do tej zasady, freon może wyciekać, a praca urządzenia zostanie zatrzymana.

Może zainteresuje Cie?

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Pompy ciepła wykazują bardzo wysoką efektywność energetyczną. Wielu z nas jednak boi się zastosowania takiego...