Czy wentylacja może zastąpić klimatyzację? - GM STARBUD

Czy wentylacja może zastąpić klimatyzację?

9 czerwca, 2020

Można usłyszeć takie stwierdzenie, że wentylacja może zastąpić klimatyzację a klimatyzacja może całkowicie lub częściowo zastąpić wentylację. Podobno wystarczy zainstalować najnowocześniejszy system split, oczyszczający, nawilżający, jonizujący, posiadający filtry antywirusowe, antyalergiczne, antybakteryjne i można cieszyć się najczystszym świeżym powietrzem. Ale czy naprawdę tak jest?

Klimatyzacja praktycznie nie ma nic wspólnego z terminem wentylacja, z wyjątkiem podstawowej koncepcji – powietrza. Świeże powietrze stanowi podstawę dobrego samopoczucia człowieka i jest istotnym czynnikiem. Wentylacja odpowiada za dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Klimatyzacja przetworzy już istniejące powietrze wewnętrzne, zarówno chłodne, jak i cieplne. Natomiast wysokiej, jakości wentylator oczywiście może częściowo wspomóc ludzi w przypadku ekstremalnego upału, ale niestety nie zastąpi funkcjonalności, którą może zaoferować nawet najprostsza klimatyzacja.

Co to jest wentylacja, a co klimatyzacja?

Na początek warto rozróżnić te pojęcia:

  • Wentylacja polega na dostarczaniu powietrza nasyconego tlenem i usunięciu spalin.
  • Klimatyzacja to chłodzenie lub ogrzewanie powietrza w zamkniętych pomieszczeniach.

Oznacza to, że podczas klimatyzacji powietrze pozostaje takie samo. Może być ogrzewane, chłodzone, jonizowane, ale nie jest zastępowane nowym. W zamkniętych przestrzeniach, zwłaszcza mieszkalnych, zaleca się zainstalowanie dobrego systemu wentylacji i klimatyzacji.

Wentylacja czy klimatyzacja

Zadania systemów

Głównym celem klimatyzacji jest stworzenie sprzyjających warunków klimatycznych dla ludzi (doprowadzenie pożądanego chłodu w upale lub ciepła w zimnie). Urządzenia do klimatyzacji wyposażone są w wysokiej, jakości filtry, których zadaniem jest usunięcie z powietrza różnych zanieczyszczeń, alergenów. Ponadto celem klimatyzacji jest osuszenie powietrza znajdującego się w domach, dzieje się to dzięki usunięciu z niego zbyt dużej ilości wilgoci, co sprzyja tworzeniu się grzybów i pleśni.

Zadania wentylacji są znacznie szersze

Co sekundę ludzie wdychają tlen i wydychają dwutlenek węgla. Ponadto powietrze jest zanieczyszczone emisjami z materiałów budowlanych i wykończeniowych, z palników gazowych i pieców, z aerozoli, środków czyszczących i detergentów itp. Ludzie oddychają tym wszystkim. Lekarze zalecają, co dwie godziny, otworzyć okna w celu przewietrzenia pomieszczeń i spać przy otwartych oknach.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła inaczej rekuperacja, dostarcza do mieszkania zewnętrzne filtrowane świeże powietrze usuwając z niego zużyte  zawierające wysoką zawartość dwutlenku węgla. Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację w pomieszczeniach? Nie, rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji, jej zadaniem jest poprawienie komfortu klimatycznego w mieszkaniu, ale bez znaczącego obniżania temperatury w czasie upałów. Większy komfort temperaturowy i większą sprawność rekuperacji może zapewnić zainstalowanie gruntowego wymiennika ciepła. Zapewnia on chłodniejsze powietrze w okresie letnim, ale nie jest w stanie zupełnie zastąpić klimatyzacji.

Jeśli jest wentylacja, czy ludzie potrzebują klimatyzacji?

Nowoczesne budownictwo wiąże się z zainstalowaniem szczelnych okien oraz systemów dociepleń, co sprzyja przegrzewaniu.Takie efekty są przede wszystkim odczuwalne na poddaszach, które narażone są na dużą ekspozycję promieni słonecznych. W takim przypadku osłonięcie okien nie zapewnia odpowiedniego komfortu cieplnego pomieszczeń, potrzebna będzie klimatyzacja.

Klimatyzacja nie zastępuje wentylacji, ale może pomóc. Na przykład, jeśli jednostka wentylacyjna dostarcza powietrze i usuwa zużyte powietrze, a klimatyzator ogrzewa / chłodzi, osusza / nawilża, jonizuje lub usuwa kurz. Wyposażając swój dom w system wentylacji i klimatyzacji, zapewnia się maksymalny komfort i zdrowy mikroklimat.

Jakie korzyści zapewnia zainstalowanie w domu wentylacji mechanicznej (rekuperacji) i klimatyzacji?

Rekuperacja nie schłodzi znacznie powietrza, ale zapewnia odzysk ciepła i oczyszczenie nawiewanego powietrza. Rekuperator może spowodować powstanie nieco niższej temperatury w pomieszczeniach niż na, zewnątrz ale nie zastąpi klimatyzacji. Aby uzyskać niższą temperaturę trzeba odpowiednio zaprogramować rekuperator na funkcjonowanie wieczorem i w nocy, wtedy panuje o kilkanaście stopni niższa temperatura niż w ciągu dnia. Dzięki temu latem zapewnione będzie nie tyle odzyskiwanie ciepła, co odpowiednia wentylacja.

Czy można rekuperację i klimatyzację połączyć?

Okazuje się, że połączenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i klimatyzacji jest możliwe. Aby to osiągnąć, trzeba zaplanować takie przedsięwzięcie podczas budowy domu. Niezbędne będzie przeprowadzenie przewodów i kanałów wentylacyjnych, do wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Klimatyzacja także musi zostać wyposażona w kanał wywiewny. Bardzo często wykorzystuje się kratkę wentylacyjną, umieszczoną na przykład na korytarzu. Przy rekuperacji dobrze sprawdza się klimatyzacja kanałowa z recyrkulacją. W zależności o rodzaju budownictwa (konstrukcje lekkie lub tradycyjne) trzeba wybrać odpowiednią moc klimatyzatorów.

Jeżeli na zewnątrz będzie wysoka temperatura, otwarte okna oraz wentylatory niewiele pomogą w osiągnięciu schłodzenia domu. Tutaj sprawdza się klimatyzacja o odpowiednio dobranej mocy, która zapewni schładzanie pomieszczeń do wybranej temperatury. Gdy klimatyzacja sprawuje pieczę nad odpowiednią temperaturą powietrza w domu, rekuperacja zadba o jego, jakość, właśnie, dlatego tworzą zgrany tandem. Zarówno wentylacja i klimatyzacja mogą działać osobno, ale podczas ich współpracy efektywność tych systemów jest większa. Dlatego wielu właścicieli domów decyduje się na takie rozwiązanie.

Podsumowanie

Różnice w działaniu wentylacji i klimatyzacji sprawiają, że urządzenia te doskonale się uzupełniają. Zainstalowanie w domu obydwu rozwiązań zapewni stworzenie dobrego mikroklimatu. Powietrze będzie cały czas świeże, na bieżąco oczyszczane ze szkodliwych substancji. Można również pozbyć się nadmiaru pary wodnej, która najczęściej osadza się na szybach i ścianach. Klimatyzacja jest doskonałym uzupełnieniem wentylacji z rekuperacją, schładzając powietrze.

Może zainteresuje Cie?

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Pompy ciepła wykazują bardzo wysoką efektywność energetyczną. Wielu z nas jednak boi się zastosowania takiego...