Koszty eksploatacji pompy ciepła - GM STARBUD

Koszty eksploatacji pompy ciepła

12 października, 2020

Pompy ciepła wykazują bardzo wysoką efektywność energetyczną. Wielu z nas jednak boi się zastosowania takiego rozwiązania, ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Czy jednak faktycznie muszą być one takie wysokie? Czy można znacząco ograniczyć wydatki związane z pracą takiej pompy? W gruncie rzeczy, jeśli będzie ona dobrej jakości, a do tego dopasowana do konkretnego miejsca, koszty eksploatacji okażą się być naprawdę bardzo niskie. Wszelkie bowiem związane są z energią elektryczną, która jest zużywana przez sprężarkę. Sięgając po odpowiednie rozwiązanie, zredukować możemy te koszty do minimum. Jak? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to właśnie pytanie. 

Koszty eksploatacji a efektywność pompy ciepła

Jednym z kluczowych elementów, na jakich należy się w pełni skupić jest efektywność pompy ciepła. To właśnie od niej zależy, czy nasze rachunki będą w stanie nas zadowolić czy totalnie rozczarować. Owa efektywność opisywana jest poprzez wartość parametrów COP lub SCOP. Określają one między innymi efektywność energetyczną chwilową, jak również i średnioroczną. Każdy, kto chce zdecydować się na na takie rozwiązanie, musi mieć jasno określone koszty, tak, aby móc podjąć właściwą decyzję i oszacować, czy konkretne rozwiązanie okaże się być opłacalne czy też nie.

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła

Patrząc na konwencjonalne źródła ciepła, te są zdecydowanie wyższe, niż zastosowanie pompy ciepła. Kluczowe ma jednak znaczenie to, by szacując koszty, wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Są to między innymi standard energetyczny danego budynku, typ pompy, dany rodzaj systemu grzewczego, a do tego również i zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego. Jak więc widać, nie ma tutaj zbyt wielu czynników, które miałyby wpłynąć na zużycie energii. Co więcej, część z nich możemy w odpowiedni sposób zoptymalizować już na etapie projektowania systemu grzewczego, co jeszcze bardziej obniży nasze wydatki. 

Patrząc na sam typ systemu grzewczego, tutaj temperatury robocze mają wpływ na efektywność pompy ciepła, która to wykonuje określoną pracę. Co więcej, sam zakres pracy pompy ma duże znaczenie. Co można zrobić? Dobrze sprawdzi się na przykład zasilanie obiegu wtórnego pompy ciepła poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych, postawienie na ogrzewanie podłogowe, jeśli pracuje na przykład pompa ciepła powietrze – woda,  czy też zastosowanie fotowoltaiki. Bez wątpienia na oszczędność wpływ ma również zastosowanie jak najlepszych regulatorów czy też masywna konstrukcja budynku. Tak naprawdę każdy element ma bardzo duże znaczenie, dlatego też należy zwrócić na niego uwagę, aby móc znacząco obniżyć rachunki za pracę pompy ciepła w naszych czterech kątach. Zmniejszenie kosztów eksploatacji pompy jest możliwe i można tutaj uzyskać nawet do 20% oszczędności. 

panele sloneczne

Koszt eksploatacji pompy ciepła a taryfa energetyczna

Bardzo duże znaczenie w przypadku pracy pompy ciepła i wydatków związanych z jej eksploatacją ma także wybór 2 – strefowej taryfy energetycznej. Jest to jak najbardziej opłacalne. Faktem jest tutaj, że taryfa w godzinie szczytu ma wyższe ceny niż w taryfie 1 – strefowej, ale poza szczytem te koszty są dużo niższe, co okazuje się być zdecydowanie lepszą opcją pod względem samych wydatków. Jeśli pompa ciepła zostanie w odpowiedni sposób nastawiona na pracę w określonych godzinach, wówczas będzie można wykorzystać tańszą energię w godzinach tych pozaszczytowych. 

Wybór odpowiedniej pompy ciepła

Do wyboru klientów są dwa typy pomp ciepła. Jednym z nich jest pompa gruntowa, drugim powietrzna. Jaka okaże się być lepszym wyborem? Która bardziej się opłaca? Dokonując odpowiednich obliczeń, z pewnością zdecydowanie tańszą w swoim działaniu jest pompa gruntowa. Taką możemy wybrać, jeśli mamy odpowiednie warunki do tego, by móc ją zainstalować. Dzięki niej rachunki miesięczne mogą być naprawdę bardzo niskie. Nie oznacza to jednak, że przy zastosowaniu pompy powietrznej, będziemy przepłacać, bo i tutaj jej działanie jest bez wątpienia także bardzo opłacalne.

Przykład ogrzewania domu pompą ciepła

Najlepiej zobrazować jest koszta w odniesieniu do konkretnego przypadku. I tak, mamy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 160 metrów kwadratowych, do ogrzewania 200 metrów kwadratowych. W domu tym mieszka rodzina 4 – osobowa. W całym budynku zastosowane jest ogrzewanie podłogowe. Ile wyniosą nas więc koszty ogrzewania takiego domu w okresie grzewczym. Średnio będzie to koszt oscylujący w granicach około 1300 złotych brutto. 

Pompy ciepła są urządzeniami, które nawet po 15 – 20 latach, nadal mogą sprawnie wykonywać swoją pracę. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto skorzystać z pomocy firm, które takie pompy ciepła oferują, tak, aby mogli oni dobrać do nas jak najlepszą z inwestycji. Stanowi to kluczowe znaczenie, gdyż w każdym przypadku zupełnie inne rozwiązanie może okazać się tym trafionym i sprawdzonym. 

Może zainteresuje Cie?