Zewnętrzne ocieplenie domu - jakie materiały wybrać? - GM STARBUD

Zewnętrzne ocieplenie domu – jakie materiały wybrać?

8 marca, 2021

Posiadając własny dom z pewnością mamy mnóstwo rzeczy na głowie – w końcu jesteśmy zmuszeni zadbać o każdy kolejny jego aspekt. W dodatku musimy zrobić to tak, żeby nie tylko mieszkało się w nim dobrze, ale też żeby nie „zjadły” nas rachunki, a w jego wnętrzu było ciepło, bezpiecznie i komfortowo. Jak zadbać o ten pierwszy aspekt? Czy warto zdecydować się na zewnętrzne ocieplenie domu? Na jakie materiały powinno się postawić właśnie w jego kontekście? Te wszystkie aspekty postaramy się poruszyć w naszym dzisiejszym wpisie.

Dlaczego warto zdecydować się na zewnętrzne ocieplenie domu?

Ocieplenie domu jest podstawą, której aktualnie dokonuje się tuż po jego postawieniu, a na które zwraca się uwagę już w momencie jego projektowania. Niestety, nie każdy wcześniej miał je na uwadze i nie każdy od razu dysponuje odpowiednimi środkami, by móc zająć się nim od razu. Na szczęście jednak jego plusem jest to, że można je przeprowadzić w niemal dowolnym momencie – o ile odpowiednio się je przemyśli i właściwie się do niego podejdzie. Ale dlaczego tak naprawdę warto decydować się na ocieplenie domu?

Pierwszym powodem jest oczywiście komfort. Ludzie nie lubią zimna, w związku z czym zawsze starają się o to, by we własnym domu osiągnąć jak najbardziej optymalną temperaturę. Odpowiednio przygotowane ocieplenie pozwala łatwiej to zrobić. Drugą kwestią jest oszczędność. Ocieplenie domu pozwala zaoszczędzić na rachunkach na ogrzewanie (czy na paliwo służące do tego) poprzez stwarzanie mniejszego zapotrzebowania na dodatkową energię. Dzięki ocieplaniu więc nie dość, że możemy oszczędzić, to jeszcze poprawić komfort zamieszkiwania naszego własnego domu. Obie te rzeczy, połączone z relatywną prostotą całego przedsięwzięcia z pewnością zostaną przez nas docenione – zwłaszcza w nieco dalszej perspektywie.

Niezależnie od powodów, ze względu na które decydujemy się na ocieplenie lub docieplenie własnego domu, do prac nad nim powinniśmy zatrudnić profesjonalistów – ekipę, która naprawdę zna się na wykonywanym przez siebie fachu, a która posiada w tym należyte doświadczenie i jest w stanie nie tylko wykonać je, ale i doradzić w kwestii doboru materiałów służących do ocieplenia (więcej na jej temat – poniżej). Taką firmą jest cieszące się dużym zainteresowaniem GM Starbud.

ocieplenie domu

Jakim materiałem posłużyć się do ocieplenia?

Ocieplanie budynków mieszkalnych nie należy do najtrudniejszych, ale na pewno jest czaso- i pracochłonne oraz wymaga odpowiedniego podejścia – takiego pełnego profesjonalizmu i dbałości nawet o najmniejszy detal. Konieczne jest również sięgnięcie po jak najbardziej dostosowane do tego materiały – zgoła odmienne przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, a inne – przy docieplaniu dachu.

Aktualnie zdecydowanie największą popularnością w kontekście ocieplania domów cieszy się:

  • wełna mineralna – spotyka się ona z coraz większym zainteresowaniem i choć kiedyś była używana niemal wyłącznie do izolowania dachów, dziś chętnie sięga się po nią również przy ocieplaniu ścian. Jest niepalna, odporna na wysoką temperaturę i wykazuje się bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi. Jej największą zaletą jest jednak bardzo dobra izolacyjność akustyczna, dzięki której doskonale tłumi dźwięki pochodzące z zewnątrz (co dodatkowo wpływa na komfort zamieszkiwania własnego domu). Jednym z jej najistotniejszych plusów jest też jej duża elastyczność – bez większej obróbki można dostosować ją do każdego miejsca, które chce się izolować. Niestety, wełna posiada też swoją wadę – nie jest odporna na wilgoć, a przy dłuższej ekspozycji na wodę potrafi stracić wszystkie swoje właściwości;
  • styropian – używany przede wszystkim do izolowania ścian i przegród poziomych. Jest wykorzystywany zdecydowanie najczęściej przede wszystkim ze względu na jego właściwości termoizolacyjne. Na uwagę zasługuje również jego bardzo niska waga, która pozwala na szybkie i bezproblemowe transportowanie go. Jest odporny na ściskanie, nisko nasiąkliwy i bardzo prosty w montażu oraz obróbce. W związku z tym ocieplanie za jego pośrednictwem przebiega zdecydowanie najszybciej. Styropian to jednak słaba izolacyjność akustyczna – należy mieć to na uwadze wtedy, gdy naszym celem jest wytłumienie dźwięków pochodzących z otoczenia.

Oczywiście oba te materiały są wytwarzane przez wielu różnych producentów. Właśnie dlatego przy ich wyborze należy uważać, stawiając wyłącznie na produkty solidnej i popartej badaniami praktycznymi jakości. Jeśli dobrze wybierzemy firmę, która będzie wykonywać ocieplenie naszego budynku, najlepiej jest powierzyć jej również wybór materiałów. Zwłaszcza, jeśli postawimy na usługi profesjonalistów pokroju firmy GM Starbud.

Podsumowanie

Ocieplenie własnego domu jest zawsze dobrą decyzją – pod warunkiem, że wie się, jak do niego podejść i ma się świadomość co do tego, jak istotne jest w tym wszystkim zastosowanie materiałów najwyższej jakości. Tylko wtedy ma się bowiem pewność, że wszystko zakończy się pomyślnie, a przede wszystkim przyniesie zamierzony efekt – czy to w postaci cieplejszego wnętrza własnego lokum, czy też niższych rachunków za ogrzewanie (lub mniejsze zużycie paliw, w zależności od tego, z której opcji się korzysta).

Może zainteresuje Cie?

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Pompy ciepła wykazują bardzo wysoką efektywność energetyczną. Wielu z nas jednak boi się zastosowania takiego...