Panele fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne - GM STARBUD

Panele fotowoltaiczne a warunki atmosferyczne

8 września, 2020

Doskonałą alternatywą dla pozyskania energii w tradycyjnej formie z pewnością są panele słoneczne. Zainteresowanie nimi z roku na rok się zwiększa i cieszy się coraz większą popularnością. Fotowoltaika to przyszłość, którą na chwilę obecną doceniła już znaczna część Polaków. I choć w porównaniu do krajów zachodnich jesteśmy nadal daleko w tyle, to jednak widać tutaj duży potencjał, który z miesiąca na miesiąc i z roku na rok jest coraz bardziej wykorzystywany. 

Wykorzystanie energii słonecznej

Dzięki możliwościom wykorzystania energii słonecznej, panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować dla nas taką ilość prądu, aby mogła ona wystarczyć dla naszego gospodarstwa. Oczywiście wiadomo, że inną liczbę paneli należy zastosować dla pięcioosobowej rodziny, inną dla dwuosobowej, a jeszcze inną dla dużego gospodarstwa rolnego. Dzięki energii słonecznej, rachunki za prąd mogą zmniejszyć się nawet o 90%. Czyż więc nie warto w takie rozwiązanie właśnie zainwestować? To po kilku latach się zwraca, a potem można płacić za rachunki za prąd naprawdę grosze, jednocześnie pozytywnie wpływając przy tym na środowisko, w jakim każdy z nas żyje.

Co z pogodą?

Skoro energia słoneczna jest tutaj elementem nadrzędnym, to czy cała taka inwestycja działa jedynie wtedy, gdy świeci słońce? Nie. Na szczęście nowoczesne rozwiązania pozwalają nam w pełni wykorzystać możliwości fotowoltaiki. Ta nie działa jedynie wtedy, gdy świeci słońce, ale energię można uzyskać również i w pochmurne dni. Procent pozyskiwanego prądu jest wówczas nieznacznie niższy, ale nie zerowy. Panele fotowoltaiczne wydajne są więc tak naprawdę przez cały rok. Do wyboru klientów są dwa rodzaje fotowoltaiki. Jednym z nich są ogniwa polikrystaliczne, gdzie więcej energii pozyskuje się w zachmurzone dni. Drugie to ogniwa monokrystaliczne, gdzie większą efektywność uzyskamy w dni słoneczne. Bez względu jednak na pogodę, w każdym przypadku panele spełnią swoje zadania, a każdy z klient stawiających na fotowoltaikę będzie w pełni zadowolony i usatysfakcjonowany dokonanym wyborem. 

montaż fotowoltaiki

Jak działa na panele fotowoltaiczne deszcz i śnieg?

Wielu ludzi ze względu na zmienne warunki pogodowe, jakie panują w Polsce, obawia się systemu fotowoltaicznego w swoim otoczeniu. Co dzieje się z nimi, kiedy pada deszcz lub gdy sypie śnieg? Czy są one odporne na działanie takich czynników atmosferycznych? Na pewno deszcz, który jak wiadomo pojawia się wraz z zachmurzeniem, znacząco wpływa na wydajność paneli słonecznych, ale nie zamyka im wykorzystania ich potencjału. Produkcja prądu będzie mniejsza, ale na pewno nie zerowa. Istotne znaczenie tutaj ma regularne czyszczenie paneli. Jak bowiem każdy z nas zapewne wie, w deszczu znajdują się liczne związki chemiczne, które spadając na panele, powodują ich zanieczyszczenia, co może wpłynąć na zmniejszoną wydajność ognisk, nawet wtedy, gdy deszcz już nie pada. Warto więc regularnie, szczególnie po deszczu dokładnie je czyścić. A co ze śniegiem? W Polsce w ostatnim czasie ilość padającego śniegu jest naprawdę znacząco ograniczona. Zdarza się jednak, że ten pada i płatki opadają na panele tworząc na nich powłokę. Niezbędnym elementem, o jakim należy tutaj pamiętać jest ściąganie śniegu z powierzchni paneli. 2- 3 centymetrowa jego warstwa może obniżyć wydajność fotowoltaiki nawet o 70%, a grubsza może spowodować, że prąd nie będzie wytwarzany w ogóle. 

Zjawiska wyładowań atmosferycznych a panele

Tutaj niestety nie mamy dobrych wieści, bowiem panele fotowoltaiczne nie bardzo z wyładowaniami atmosferycznymi się lubią. Najlepszą z możliwych opcją, by spać spokojnie jest zastosowanie w całej instalacji elementów odgromowych czy też ograniczników przepięć. W ten bowiem sposób mamy większą gwarancję niezawodności całej instalacji przez długie lata. A jeśli już pozostajemy w tym temacie, z pewnością warto zwrócić uwagę, czy dana firma posiada ubezpieczenie na wypadek, gdyby coś się stało. W ten sposób chroni ona bowiem i siebie i swojego klienta.

Panele fotowoltaiczne a temperatura otoczenia

Temperatura może mieć wpływ na wydajność paneli. Jeśli jest ona zbyt wysoka, nastąpić może spadek napięcia, a tym samym  mniejsze pozyskiwanie energii. Jeśli jest zbyt niska, także te straty energii będą zauważalne. Oczywiście konkretna temperatura nie sprawi, że nasze panele fotowoltaiczne przestaną działać, a my nie będziemy mieć prądu. Niewłaściwa temperatura może co najwyżej zmniejszyć potencjał paneli i zaserwować tej energii po prostu mniej.

fotowoltaika

Wybór odpowiednich paneli

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody i tak naprawdę nie mamy absolutnie żadnego wpływu na to, czy będzie zbyt gorąco czy zbyt zimno, czy będzie padał deszcz lub śnieg, bądź czy może pojawi się burza. Można jednak zastosować takie rozwiązania, dzięki którym zabezpieczymy panele przed ich uszkodzeniem i zmniejszeniem ich wydajności. Im lepsze panele wybierzemy, tym na pewno większe będzie nasze zadowolenie i satysfakcja dokonanego wyboru. 

Może zainteresuje Cie?

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Pompy ciepła wykazują bardzo wysoką efektywność energetyczną. Wielu z nas jednak boi się zastosowania takiego...