Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła - zalety - GM STARBUD

Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – zalety

11 stycznia, 2021

Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła jest najczęściej przeprowadzana podczas modernizacji budynków. Jest to przedsięwzięcie, które wymaga znajomości zagadnienia i rozwiązania ewentualnych trudności, które mogą się pojawić w już zamieszkanych domach. Jednak jest to efektywna inwestycja, która zwróci się po pewnym czasie użytkowania. Nie można zatracić tak ważnej dla wszystkich idei ekologicznych rozwiązań, które mogą uchronić ludzi przed smogiem, tworzącym się między innymi wskutek spalania w piecach węglowych.

Jakie są zauważalne korzyści z zastąpienia pieca węglowego pompą ciepła?

Nie tylko nowo stawiane obiekty mogą korzystać z nowoczesnych zdobyczy technologicznych, również w starych domach można a nawet często trzeba zmienić sposób ogrzewania, aby zapewnić odpowiednie warunki termiczne. Korzystanie z usług profesjonalistów, którzy zajmują się termomodernizacją pozwoli na wymianę pieców węglowych na wysokowydajne pompy ciepła. Wszystkie prace wiązane z projektowaniem i wdrażaniem instalacji odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła) zostaną ujęte w jednej usłudze.  

Dlaczego lepiej pozbyć się pieca węglowego i postawić nowe rozwiązania? Jak wiadomo, ceny węgla stale rosną, ponadto takie źródło ciepła wpływa negatywnie na środowisko i wdychane przez ludzi powietrze. Więc wydaje się ekonomicznym posunięciem podjęcie takiej decyzji a początkowe koszty nie powinny zniechęcać do zainstalowania pompy ciepła, ponieważ nakład jest adekwatny do osiąganych korzyści. Co jeszcze? Otóż uzyskiwana jest kompatybilność pompy ciepła nowej generacji prawie z każdą instalacją, w tym również starego typu, powoduje to, że w większości przypadków nie jest konieczna jej modernizacja.

Negatywne skutki ogrzewania domu piecem węglowym?

Poza tym, że, spalanie węgla powoduje zanieczyszczenie atmosfery, jedną z jego głównych wad jest jego stosunkowo niska wartość opałowa, czyli ilość energii cieplnej generowanej przy spalaniu kilograma paliwa. W praktyce wyraża się to w tym, że piec trzeba zbyt często uzupełniać opałem, a uwolniona w tym czasie energia nie zawsze wystarcza na normalne ogrzanie pomieszczenia. Piec węglowy wymaga częstego czyszczenia. Komin należy również regularnie czyścić i sprawdzać. Ogrzewanie węglowe wymaga dobrze zorganizowanego systemu wentylacji kotłowni. Przy braku tlenu podczas spalania powstają toksyczne substancje.

wymiana pieca na pompę ciepła

Czy koszty eksploatacji pompy ciepła nie będą dużo wyższe niż w przypadku pieca węglowego?

Eksperci zajmujący się, na co dzień wymianą kotłów na węgiel na pompy ciepła, są zdania, że korzystanie z nowego systemu ogrzewania nie powoduje zbyt wysokich kosztów. A nawet przyczynia się do odciążenia budżetu domowego. Jednak to nie wszystkie pozytywy, ponieważ niektóre modele pomp ciepła mają dodatkowe funkcje jak na przykład ochładzanie powietrza w budynkach, co w sezonie letnim jest bardzo ważne (nie ma potrzeby zakupu klimatyzatora). Wielokrotnie przeprowadzano obliczanie kosztów ogrzewana budynków i osiąganych zysków przy przejściu z ogrzewania węglowego na ekologiczne pompy ciepła. Za każdym razem odnotowywano oszczędności przy rocznym korzystaniu z odnawialnego źródła energii.   

Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła – zalety

Zalety są już zauważalne przy obsłudze urządzeń, ponieważ w przypadku pompy ciepła nie trzeba posiadać specjalnego miejsca do przechowywania opału. A to często powodowało wiele problemów. Kolejny plus to pozbycie się konieczności corocznego poszukiwania taniego węgla, aby zabezpieczyć rodzinę na okres zimowy. Może nie wszyscy wiedzą, ale pompa ciepła zaliczana jest do najtańszych źródeł ciepła, jeśli chodzi o eksploatację, ponadto jak już wspomniano jej obsługa nie powoduje żadnych uciążliwości. Firma wykonująca instalację pompy ciepła ustawia wszystkie parametry i będzie działała ona godnie z oczekiwaniami użytkownika. Co jeszcze? Decydując się na pompę ciepła o zwiększonej produktywności koszty ogrzewania mogą być jeszcze niższe. Przed podjęciem decyzji o wymianie kotła węglowego na pompę ciepła warto zwrócić się do specjalistów z prośbą o wykonanie dokładnej analizy ekonomicznej dla swojego budynku.

Co jeszcze przemawia za wymianą pieca węglowego na pompę ciepła?

Z roku na rok, spadają ceny pomp ciepła, ponadto stale wprowadzane są różne dotacje i można otrzymać naprawdę duże dofinansowanie na taką wymianę. Na przykład program Czyste Powietrze przewiduje dotacje przy wymianie pieca węglowego na urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii takich jak pompy ciepła, które pobierają energię cieplną z ziemi, wody lub powietrza. Do działania nie potrzeba dużej ilości prądu, który może przecież pochodzić z paneli fotowoltaicznych (one również podlegają dofinansowaniu). To nie wszystko od roku 2019 istnieje ulga termomodernizacyjna wraz z osprzętem, a także ich montażem, będąca dobrą metodą do walki ze smogiem. Co ona daje? Właściciele domów mogą odliczyć od dochodów (przychodów) wydatki poniesione na termomodernizacje to znaczy: pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.

Kiedy zwróci się inwestycja?

Najczęściej jest to okres od pięciu do siedmiu lat. Ale trzeba również uwzględnić bardzo długi czas użytkowania i niezawodność urządzenia, ponieważ pompa będzie działać, co najmniej 20 lat. Kolejna zaleta to możliwość współpracy pompy ciepła z innymi urządzeniami np. z tak lubianym przez wszystkich kominkiem z płaszczem wodnym lub innymi urządzeniami:kocioł olejowy bądź gazowy.  

Może zainteresuje Cie?

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.